BIY AD

10 Haziran 2011 Cuma

NBA Finalleri: 5.Maç

Serinin bu en kritik maçı geride kalan dört maça göre farklıydı. İki takımda seri ortalamasının üzerinde hücum ederek iyi bir hücum performansı izletti. Son çeyrek savunmalar yine sertleşse de maçın kaderini yine hücum belirledi. Maç boyunca önemli bir üçlük yüzdesi ile hücum eden Dallas önce Kidd sonra da çok kritik bir anda Terry ile bulduğu iki üçlük ile fişi çekti ve maçın galibi oldu. Seride 3-2 öne geçen Dallas önemli bir avantaj yakaladı.

Seri boyunca son çeyrekleri iyi oynayan Dallas oldu. Üçüncü çeyrek farkın bir ara Dallas lehine 9'a çıktı. Geriden gelerek maç kazanan ve oyunda tutunan Dallas'ın vereceği reaksiyonu merak ediyordum. Heat aradaki farkı kapattı. Gerideyken hücumlarında organizasyon gördüğümüz ve oyunu kontrolünde tutan Heat öne geçtiği andan itibaren saçmalamaya başladı. Dallas son 5 dakikada yine önemli bir seri yakalayarak maçı kazanmayı başardı.

13/19 üçlük isabeti finaller için oldukça yüksek bir yüzde olarak dikkat çekiyor. Carlisle'nin bir önceki maç uygulamaya koyduğu Barea'nın ilk beş çıkması bu maç fazlasıyla işe yaradı. Hücumda önemli bir silah olarak dikkat çeken Barea, Heat potasına 4 üçlük yollarken aynı zamanda 5 asist üretti. Maçı 17 sayıyla tamamlayarak önemli bir hücum katkısı vermesinin yanında kritik anlardaki maça dokunuşlarıyla başarılı bir geceyi geride bıraktı. Barea hamlesinin yanında Cardinal'in de rotasyona yerleştirilmesi var ki oldukça önemli bir diğer nokta. Ekstra şeyler yapacağım diye bir ara abarttı belki Cardinal savunma işini ama iş görüyor en azından.

Terry'den bahsetmek gerek. Takım gerideyken, öndeyken, iyiyken, kötüyken sorumluluk almaktan asla geri kalmadı. Benchten gelerek takımı ateşleyen Terry 21 sayı-6 asist gibi önemli rakamlara imza attı. Özellikle maçın son 30 saniyesine girilirken bulduğu şans üçlüğü maçı bitiren nokta oldu aynı zamanda. Nowitzki'de liderliğini konuşturdu yine maçta. Son çeyrek belki sadece bir isabet bulabildi ama savunmayı zorladı ve bolca serbest atış çizgisine gitti. Dallas takım olarak iyi bir gecedeydi belki ama oyun sıkıştığında kilidi açan isim yine Nowitzki oluyordu. 29 sayı-6 ribaund ile takımının galibiyetinde bir numaralı isimdi. Boyalı alanda verdiği mücadele ile takdir toplayan Chandler ise maçın başında faul almasına rağmen faul problemi yaşamadı. Uzun konusunda sıkıntı yaşayan Dallas adına önemliydi bu. Skor anlamında da takıma önemli bir katkı sağladı 13 sayı ile ama ondan beklenen ribaund katkısını pek sağlayamadı. Dallas ribaundlarda geride kaldı Miami'den ancak hücum olarak harika bir günde olmaları maçı kazanmalarını sağladı.

Maçın ilk çeyreğinde sakatlanan Wade üçüncü periyodun hemen hemen tamamında forma giymedi. Oyuna belki soğuktu ve sakat sakat oyuyordu ama kazanma hırsı sayesinde takımı ateşleyen isim oldu. Takımın geride olduğu dönemde oyuna ağırlığını koyarak müthiş asistlere imza attı ancak galibiyet için yetmedi bu çabası ve 23 sayı-8 asist ile karşılaşmayı tamamladı. Seride en çok eleştirilen ve en çok konuşulan isim olan James maçı triple-double ile tamamladı ancak istatistiklerinin çok çok ötesinde bir son çeyrek geçirdi bir kez daha. Gerektiği anda sahneye çıkamayan ve karavana atışlarıyla Heat'i oyundan düşüren isim oldu James. 17 sayı-10 ribaund-10 asist ile oynadı James ancak son çeyrekteki performansıyla yine en çok konuşulan isim olacaktır şu maçtan sonra. Son çeyreğe iyi başladı ve acaba bu kez farklı mı oynayacak düşünceleri oluştu kafada ama klasik performansını sürdürdü.

Miami benchten 40 sayılık önemli bir katkı aldı ama bu bile yeterli değildi galibiyet için. Karşılarında leblebi gibi üçlük atan bir takım vardı çünkü. Chalmers ve Miller ikilisi attığı üçlüklerle bu konuda Heat'i oyunda tutan isim oldular maçın genelinde. Chalmers 15 sayı ve Miller 9 sayı ile mücadeleyi tamamladı. Haslem ise savunmada yapabileceğinin en iyisini yaparken hücumda da Wade ve James tarafından beslendi bolca ve 10 sayıya imza attı. Heat benchinden en çok katkı aldığı gecelerden birini yaşadı öyle ki Howard bile 6 sayılık bir katkı sağladı ancak galibiyet için yeterli değildi.

Seride son sözler Florida'da söylenecek ve şampiyon burada belli olacak. Dallas önemli bir avantaja sahip ve bir maç alması durumunda sezonu şampiyon olarak tamamlayacak. İlginç olan nokta ise serinin geçtiğimiz sene olduğu gibi ilerlemesi. Şu ana kadar kazanan ev sahibi ve deplasman takımları geçen senenin aynısıydı. Geçtiğimiz sene Lakers 3-2 geride gelip şampiyonluğu almayı başarmıştı. Bakalım aynı başarıyı Heat tekrarlayabilecek mi yoksa Nowitzki önderliğinde ilerleyen Dallas ilk şampiyonluğuna ulaşacak mı?

0 FARKLI FIKIR: