BIY AD

17 Haziran 2010 Perşembe

2010 Draft Değerlendirmeleri: Cole Aldrich (Kansas, C, 6-11)

Diğer değerlendirmeler: John Wall, Evan Turner, DeMarcus Cousins, Wesley Johnson, Derrick Favors, Al-Farouq Aminu, Xavier Henry, Hassan Whiteside, Damion James, Devin Ebanks, Greg Monroe, Luke Babbitt-Armon Johnson.

Finallerimin başlamasıyla bir süredir ara verdiğim draft yazılarına bugünden itibaren kaldığım yerden devam edeceğim. Drafte yaklaşık bir hafta var ve hızlı hızlı, olabildiğince çok ismi sizlere tanıtmaya çalışacağım. Önceki yorumlarda bir arkadaşın isteği üzerine başlangıcı Cole Aldrich ile yapıyorum. Haydi hayırlısı…

Cole Aldrich kolej ligindeki ilk senesini, bu lig için yeterli fakat yetenekleri hiçbir zaman bir basketbol severi tatmin edemeyecek isimlerden Sahsa Kaun ve Darrell Arthur’un gölgesinde geçerdi. Son derece kısıtlı dakikalarda pek de göze batmayan freshman senesinin ardından, bu ikilinin nba yolunu tutmasıyla beraber Aldrich’in de önü açıldı ve kendini gösterme fırsatı buldu.

Aldrich, lottery pick olması beklenen uzunların genel profilinin aksine hücum potansiyeli zayıf ve işin savunma yönünde daha ön plana çıkan bir oyuncu. Daha çok mücadeleye, sertliğe dayanan bir oyun yapısı var. Gerek hücumda gerekse savunmada pozisyon bilgisi oldukça iyi ve sırtı dönük oyunu iyi oynuyor. İlk bakışta hantal gibi görünse de oldukça atletik ve enerjik. Pota altında gücü sayesinde iyi yer alabiliyor ve özellikle hücumda atletizmini iyi kullanıyor. Ayrıca ayakları hızlı ve yardım savunması neredeyse müthiş. Zaten 2 yıldır Big 12’nin en iyi savunmacısı seçiliyor.

En büyük eksisi hücum silahlarının çok kısıtlı olması. Yüzü dönük oyunu hiç oynayamıyor ve oyun zekası pozisyonuna göre bile zayıf. Fiziksel artıları ve hırsı sayesinde bu dezavantajlarını kolayca örtbas etti kolej liginde, ancak önümüzdeki yıllarda bu durum muhtemelen değişecektir.

Geçtiğimiz seneyi 11 sayı-9 ribaunt-3 blok ortalamalarıyla tamamladı. Önümüzdeki yıllarda en kötü ihtimalle her takıma lazım, pis işleri yapan bir görev oyuncusu olacaktır ancak bir süper yıldız olabilir mi? Bence olamaz. Gözünü budaktan sakınmayan oyun tarzıyla kendisini Amundson’a benzetiyorum. Tabi ki potansiyeli ondan çok daha yüksek. Otoritelerin benzettiği isim ise Przybilla.

0 FARKLI FIKIR: