BIY AD

23 Aralık 2010 Perşembe

Yıldızlar Kimlerin Belalısı

Efendim son zamanlarda istatistiklere epey sarmış durumdayım. Eğlenceli oluyor incelemesi falan. Hem ilginç bilgilere de rastlıyorum, bu bilgileri de elimden geldiğince sizlerle paylaşıyorum. Şimdi, başlık çok açıklayıcı olmayabilir o yüzden biraz açayım konuyu. Oyuncu bahislerini incelerken dikkatimi celbetti Kobe en yüksek sayı ortalamasını Bobcats'e karşı tutturmuştu. Sonra da merak ettim ligin elit skorerleri kariyerinin en yüksek sayı ortalamasıyla hangi takıma karşı oynuyor diye ve şimdi edindiğim verileri sizlerle paylaşıcam.

Kobe Bryant: Yukarıda da bahsettiğim gibi Kobe Bobcats'e karşı kariyerinin en yüksek ortalamarını tutturmuş 30.7 ile. Aslında bu kategoride Bobcats değerlendirmeye alınmalı mı emin değilim çünkü organizasyon olarak çok yeniler. Hatta organizasyon olarak yaşları Kobe'nin profesyonel kariyerinin yarısına falan tekabül ediyor muhtemelen. Kuruluşlarından beri üst düzey bir takım olamamaları da Kobe'nin ortalamalarında etkili olmuştur muhakkak. Tabi söz konusu isim Kobe olunca Toronto'ya bakmamak olmazdı. O da istatistiksel açıdan kahramanımızın ikinci gözdesi. 27.9 ortalama tutturmuş Toronto'ya karşı Kobe.

LeBron: LeBron'u listedeki diğer isimlerle kıyaslayacak olursak önemli bir avantajı var. O da kariyerinin başından beri Cavaliers'ta tek tabanca olması. Ama LeBron'un en yüksek ortalamaları açıkçası benim aklımın ucundan bile geçmeyen bir takıma karşı: Boston. Yaklaşık 3 yıldır ligin en iyi savunma takımlarından kabul edilen Celtics'e karşı 31.1 ortalamayla oynamış geride kalan 25 maçta. Gerçekten etkileyici bir istatistik.

Dwyane Wade: O da Kobe gibi kariyerinin bir kısmını Shaq'la geçirdi. Skorer oyuncuların Shaq'la beraber oynamasının o dönemlerde kendilerine getirdiği en önemli dezavantaj takımdaki top paylaşımıdır muhtemelen. Tabi işin ucunda yüzük varsa gerisi kayda değer bile değil. Wade'in en yüksek ortalamaları tutturduğu takım 13 maçta 29.5 ile Golden State.

Allen Iverson: Şimdilerde ligimizde boy gösterip Beşiktaş adına parkede pek katkı veremese de NBA'in gelmiş geçmiş en önemli skorerleri içinde rahatlıkla sayabiliriz kendisini. Toronto-Iverson ikilisini yan yana görünce Doğu finali gelir akla hemen. Ama bu ikilinin başrolünde olduğu ilginç bir veriyi de dün öğrendim. Iverson kariyeri boyunca en yüksek ortalamaya Toronto maçlarında ulaşmış. 49 maçta ortalama 29.7 sayı göndermiş Raptors potalarına AI.

Tracy McGrady: Profesyonel kariyerini üçe ayırabiliriz T-Mac'in. Carter'ın gölgesinde skor üretkenliğinden uzak geçen ilk yıllar, Orlando dönemiyle başlayıp Houston ile devam eden performansının tavan yaptığı dönem. Bu döneme 2 sayı krallığı sığdırdığını da söyleyelim kendisinin. Son olarak sakatlıkla beraber yaşanan düşüş. Yani aslında T-Mac'in sayı istatistikleri ve ne kadar verimli bir skorer olduğu tartışmaya çok açık. Kariyerinin en iyi ortalamasını 23.4 ile Utah'a karşı yakalamış veteran yıldız. (Şunu eklemeden edemeyeceğim. 2005 öncesinde, özellikle ısındığı zaman NBA'in açık ara en iyi skoreri oluyordu. Gerçek anlamıyla durdurulamıyordu yani. Sakatlıklar nedeniyle yazık oldu kendisine. / Can)

Dirk Nowitzki: Geçtiğimiz günlerde Bird'ü geride bırakan Nowitzki de ligin istikrarlı skorerlerinden olmuştur. Onun da LeBron gibi en yüksek ortalaması 27.4 ile Boston'a karşı.

Son olarak yazmazsam içimde kalacak. Yukarıdaki ismi geçenler gerçekten çok büyük ve lige bir şekilde damga vurmuş oyuncular. Kimi kazandığı yüzüklerle, kimi hırsıyla, kimi istikrarıyla, kimi de tarzıyla. Bir diğer ortak noktaları ise skorer kimlikleri. Ama öyle biri var ki, o adamın sezon ortalaması değil, herhangi bir takıma karşı ortalaması değil, kariyer sayı ortalaması 30.1. Üzerine fazla söze gerek yok sanırım. (Bahsettiğim kişi Chamberlain değil)

8 FARKLI FIKIR:

Merdan dedi ki...

Jordan herhalde :) Ama listedeki oyunculardan bazılarının en sevdiği takımın New York olmasını beklerdim. Malum MSG salonuna gelen coşuyor.
Ayrıca benim gördüğüm Boston'un savunma stratejisi, rakibin esas skorerinin attığı sayıyı önemsemiyor. Diğer oyuncularını maçtan soğutuyor. Destek olmayınca rakibin kazanması da zor oluyor.

Met dedi ki...

oscar robertson 61/62 de sanırım sezonu triple double ile bitirmişti (30.8 sayı 12.5 rebound 11.4 asist). herhalde o dur.

Met dedi ki...

jordandır evet. yalnız oscar robertson 61/62 sezonunu triple double ile bitirdi diye biliyorum (30.8 sayı, 12.5 rebound ve 11.4 asist) yani adam her takıma bir triple double yapmış oluyor :)

Adsız dedi ki...

peki michael "allah" jordan en yüksek ortalamayı hangi takıma yapmış?

Adsız dedi ki...

kobe ligdeki her takıma 40+ sayı atan nba tarihindeki ikinci isim(ilki mj tabiki,modern nba den bahsediyorum)ama kendisi rookie&sophomore yıllarında benchten geldiği için genel ortalaması doğal olarak düşüyor.
charlotte yeni bir franchise olduğu ve kobe nin ilk iki yılında ortada olmadığı için ortalaması düşmüyor doğal olarak yoksa her takıma karşı ortalaması en az 30+olurdu kobe nin.

Adsız dedi ki...

adsız'ın rezalet yorumunu nasıl yayınlarsın?silmezsen bir okuyucu kaybedersin.

ESKENES dedi ki...

Adsız, 22 maçta 34.4 sayıyla en yüksek ortalamasını Portland'a karşı tutturmuş Jordan.

sabonis dedi ki...

son adsız, birisi dedi diye bir yorumu silecek değilim, gerçekten yanlış birşey olduğunu düşünmüyorsam. şöle bi baktım da dikkatimi çeken bir yorum da yok valla, neyi kastettiğini bile anlamadım.