BIY AD

17 Nisan 2011 Pazar

2011 Draft’ı Üzerine

Hazır NCAA Finali üzerinden çok geçmemişken, birkaç oyuncu üzerinden draft öngörülerimi aktarmak istiyorum sizlere.  Enes ile ilgili bir şeyler de söyleyeceğim elbette.
Draft New Jersey’de 23 Haziran’da yapılacak diye planlanıyor. Planlanıyor diyorum, çünkü olası bir sezn iptalinin neleri engelleyeceği hala öngörülemez durumda. Tabii ki bu oyunun merkezinde oyuncular var, oyuncusuz hiçbir şey olmaz, fakat bir ertelenme söz konusu olabilir.

Direkt olarak Enes’ten başlayayım. Enes drafta gireceğini zaten açıklamıştı bildiğimiz gibi. Kenctucky Üniversitesinden drafta katılacak oyuncumuz geçen sene Fenerbahçe’den 33.000 doların altında maddi katkı aldığını kanıtlayamamış olduğu için bu sene Kentucky’nin elenmesini bençten izlemekle yetindi. Okuduklarıma göre Enes ile Utah ciddi ciddi ilgileniyor. Hatta o kadar ki, bahsedeyim. İlk turda Jazz’in ilk 15 içerisinde olan iki seçme hakkından ilkinin ilk beş içinde olması bekleniyor. Jazz da büyük ihtimalle bu hakkını Enes’ten yana kullanacak. Cavs veya Raptors da bu konuda ikinci birer aday olabilirler.

O’nun dışında benim Avrupa’daki favori oyuncularım Mirotic ve Vesely de drafta girdikleri takdirde ilk turdan seçileceklerdir büyük ihtimalle.  İkisi de birer sene daha kalıp bir Euroleague Final Four’undan sonra giderseler onlar için daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Amerika’da da ilk 10’da seçilmeye yakın oyuncular:  Brandon Knight, Kyrie Irving, Kemba Walker, Nolan Smith, Derrick Williams ve Alec Burks. Bu oyuncuların guard özellikli olmaları bir tesadüf değil,  zaten iyi oyuncuların çoğu guard pozisyonunda yoğunlaşmış. Sonuç olarak da diyelim ki bu draft o kadar da çok yıldız çıkaramayacak gibi.

4 FARKLI FIKIR:

berkd dedi ki...

Draft öngörüleri falan derken uzunca bir yazı bekliyordum, ne umdum ne buldum.

Erhan dedi ki...

Yavaş yavaş derinlere ineceğiz, aslında söylenecek çok şey var haklısın. Fakat henüz erken. Her şeyi takip etmeye çalıştığımıza emin olabilirsin. Hayal kırıklığı olmasın ;)

bigben dedi ki...

Pistons için Biyombo dedikoduları dolaşıyor. Ama Biyombo sadece 14 profesyonel maç oynamış. Valanciunas'ı tercih ederim...
Utah'dan Al Jefferson veya LAC'Dan Kaman'ı koparabilsek, Gordon'un ilk beş başlamasıyla Burks iyi bir yedek olabilir. Geçen seneki draftta 7. sıradan Monroe'yu çaıkarırken bu sene böyle verimlilik beklemiyorum. Barnes, Sullinger, Jones da okullarında kaldı, liste iyice zayıfladı.

genjoy dedi ki...

mirotic ve vesely dahil drafta katılma potansiyeli olan tüm avrupalı oyuncular için bu yıl katılmak kesinlikle daha hayırlı olur. lokavt fısıltıları nedeniyle harrison barnes, j.sullinger gibi oyuncular drafta katılmayacak. avrupalı oyuncular gidebildikleri kadar yukarıdan gitmeye baksınlar çünkü nba'de kalıcı olmak için yüksekten seçilmenin beklentisi,forma bulma şansı > avrupa'da kazanacağı tecrübe